Teď je čas darovat krev

Sunday, February 25, 2007

Od čeho je Rybárna a jak se tu máte chovat

Jelikož tenhle blog už funguje nějaký pátek a my jsme se tu docela slušně zabydleli, prodělal už od začátku několik změn a já doufám, že i nadále nebude statický. Ovšem vzhledem k tomu, že už máme i pro nás překvapivé číslo pravidelných čtenářů, které určitě přivábila moje reklama na nyxu a vůbec všude, kde píšu, tak bych chtěla udělat jednou taky něco pro čtenáře a napsat jim, jak se tu mají chovat a co tu můžou dělat :-)

Rybárna je, jako každý blog, jakási naše duševní očista, kam vyplivneme cokoliv, co chceme. Věřím, že tohle spoustu lidí upřímně nezajímá, a aby tento blog nebyl tak samoúčelný, má pár drobností, o kterých doufám, že by vám k něčemu mohly být.

FISH: Fresh Idea Starts Here



Jak jste si všimli, blogger nepoužívá kategorie, ale systém labels (jmenovek jakožto klíčových slov), kterými můžeme jednotlivé spoty někam zaškatulkovat. Až se je naučíme používat taky my :), tak jejich výpis bude pro rychlejší orientaci v liště napravo; zatím jsem použila slovo TIP jen u posledního článku. Toto slovo má být pro vás vodítkem, abyste si tento spot přečetli, jelikož bude obsahovat nějaký tip pro vás – recenzi na film nebo knihu, nebo třeba nějakou akci, o které se chceme rozepsat, a pokud poznáte, že sdílíme podobné choutky, určitě to uvítáte.

Další tip-služby jsou v liště napravo. Je to hlavně sekce Rybárna doporučuje; zatím tam byly jenom odkazy na nějaké filmy, ať už ty, které jsou právě v kině, nebo v televizním programu, a další sekcí jsou knihy, které aktuálně my, autoři, čteme; vždycky tam najdete obrázek obálky, za kterou se skrývá odkaz na její recenze nebo jiné informace o knize, či o autorovi, které by vás mohli navnadit k jejímu vyhledání v knihovně.

La Encuesta, čili anketa, je víceméně blbost, ale potěší mě, když mi na ni budete trpělivě odpovídat :) Co se týče komentářů, tak bych chtěla všechny čtenáře podpořit, aby se nebáli a psali nám svoje názory a feedbacky na poslední spoty, já je budu zase stejně trpělivě mazat :-)

Tak slovy drahých Angličanů: udělejte se laskavě doma ;) !

Saturday, February 24, 2007

The Standford Prison Experiment


Omlouvám se, za svoje zabrání se do psychologie a lehké podstrkování jí každému, kdo se se mnou poslední dobou baví :-) Myslím ale, že tenhle psychologicko-sociologický experiment by mohl zajímat maturanty ze zsv i ty ostatní…



Za tímto projektem stojí profesor psychologie na Univerzitě ve Standfordu Phil G. Zimbardo, řečený odborník na lidské zlo, který je známou osobností psychologie, napsal zvláště několik prací týkající moci a za svou práci v této sféře dostal v roce 2005 cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových (kterou dostal např. i Umberto Eco).



Zlo začalo v Nebi. Bůh vyhnal Lucifera z nebe a stvořil Peklo. Tím stvořil veškeré zlo, které dál přisuzujeme ďáblu.


Zimbardův experiment se konal v roce 1971 a byl předlohou pro německý film Das Experiment (Ger, 2001). Ráda bych zdůraznila, že byl pouze předlohou, protože všichni víme, co umí filmaři, nicméně je pořád docela dobře natočený. Každopádně Dr. Zimbardo se v tomto experimentu pokoušel zjistit, co se stane s dobrými lidmi, když se dostanou na zlé místo – když dostanou do rukou moc, a pokusit se pochopit a poznat chování vězňů i vězeňských dozorců, což pomohlo objasnit mnohé týkající se ponižování ve věznicích, nebo známějších případů ponižování a týrání vojenských vězňů v Iráku a Afgánistu… A jak to dopadlo se dočtete na oficiálních stránkách experimentu, nebo v Reflexu (doporučuji to udělat až po shlédnutí filmu, pokud to plánujete).



Byl(a) byste hodný nebo zlý bachař? A jak to víte?



Článek v Reflexu je poměrně sprostý překlad všech událostí tak, jak jsou napsané na webu, což je hezké z hlediska pravdivostního, nicméně vynechává nějaké souvislosti, a doporučuji si s tím dát radši práci v angličtině.

Tento projekt je dobrým krmivem pro všechny, které sem tam hlodá třeba to, jak se mohli němečtí nacističtí vojáci páchat svého času takové hrůzy, a obsahuje spoustu námětů na zamyšlení. V této souvislosti bych chtěla jmenovat ještě experimenty podobného rázu, které prováděl v šedesátých letech Dr. Stanley Milgram.

Zajímá vás víc z práce Dr. Zimbarda? Půjčete si v knihovně jeho knihu Moc a zlo: sociálně psychologický pohled na svět (Moraviapress, 2005). Zajímá vás víc o lidech? Studujte psychologii :-) Doufám, že si teď nebudete myslet, že psychologové jsou zlí nemocní lidé, když tohle dělají...